Stalo se‎ > ‎Stalo se v roce 2012‎ > ‎

Kterak jsme poprvé rozdávali Betlémské světlo

přidáno: 30. 12. 2012 14:33, autor: Divadlo Osaďáček   [ aktualizováno 30. 12. 2012 14:38 ]
V neděli 23.12. proběhl první ročník Betlémského světla v Horní Bříze pod názvem "Osaďáček rozdává Betlémské světlo". Možná jste si toho ani nevšimli, šlo totiž o poměrně na rychlo realizovaný nápad. Při pohledu na celorepublikovou mapku rozmístění stanovišť rozdávajících světlo jsme si totiž poměrně těsně před Vánoci všimli řídce posetého severozápadu a tak nás napadlo přivézt plamínek z Betléma do naší obce. Jak už bylo předesláno, celé se to seběhlo velmi rychle a na poslední chvíli a podle toho vypadala i propagace, která byla sice intenzivní na mnoha frontách, ale krátkodobá. Obecní vývěsky, hlášení, webové stránky města, Osaďáčku i Osady a čarovný Facebook se na několik dní staly symbolickou kometou upozorňující na místo, kam si mají lidé přijít pro světýlko.
Nastal den D. Po probuzení nás přivítala do mokrého rána zatažená obloha. Naše odhodlání a nadšení bylo ale tak velké, že bychom se ke katedrále svatého Bartoloměje doplavili i při potopě světa a nebo dobrodili sněhem při vánici. I vybavením jsme byli připraveni na ledasco - 7 svíček zajistilo, že jsme dovezli pravé světlo a nemuseli jsme někde v plzeňském lese v největším utajení využít světského nástroje jménem zapalovač. 
Ve 14 hodin jsme se na hodinu usadili u Klubu. Účast zde nebyla nejvyšší, ale s přihlédnutím na poměrně krátkou dobu propagace a vytrvalý déšť to nebylo vůbec špatné. Nehledě na počet nám ale samozřejmě každý předaný plamínek dělal velkou radost. Při převozu k městskému úřadu jsme se ještě zastavili na pár místech - například i u kronikářky paní Boženy Royové, která kromě převzetí světla slíbila, že událost pečlivě zaznamená. 
U úřadu byla účast o něco větší a počasí se umoudřilo. Ke konci byla atmosféra přímo nádherná, když ve tmě přicházeli lidé, všichni si povídali, usmívali se na sebe a plni předvánočního klidu a nálady odcházeli. Ještě dlouho bylo vidět jejich plamínky, jak jim do dáli září pod rukama. 
Při konečném sečtení naší statistiky, kterou jsme si pro zajímavost vedli, jsme zjistili, že nás navštívilo (a nebo my navštívili) 65 lidí a předali jsme světlo na 40 svíček. Takže byla účast oproti prvotním předpokladům velmi potěšující.
Nyní bych za sebe, Hanku Šimůnkovou, Míšu Procházkovou a Honzu Michálka rád moc poděkoval za velkou, vstřícnou a rychlou pomoc s propagací a celou realizací (doprava pro světlo) panu místostarostovi Zdeňkovi Procházkovi, bez kterého bychom to těžko rychle rozběhli a uspořádali. Dále patří díky restauraci Klub za poskytnutí zázemí a plastových kelímků na svíčky a prodejně Hrabák také za sponzorský dar v podobě kelímků. Nesmírně si vážíme i příspěvků od Vás všech, kteří jste se do této hezké akce zapojili jako účastníci a nechali nám od cesty nějakou drobnou. Díky Vám máme nějakou tu korunu na organizaci příštího ročníku.
Doufáme, že Vás světlo potěšilo, vytvořilo příjemnou vánoční atmosféru plnou klidu a pohody a že nikde nevzplanul betlémský požár :-) Těšíme se opět příští rok ;-)

Za betlémskou partu Petr Koza Jak dopadla anketa?


1) Jaké pohádky máte nejraději?

Tři oříšky pro popelku IIIIII

Jak se budí princezny II

Peklo s princeznou I

S čerty nejsou žerty I

Černobílá Popelka I

Grinch I

Pyšná princezna I

Anděl páně I

Ať žijí duchové I

Princezna se zlatou hvězdou na čele I

+ další odpovědi (všechny Troškovy pohádky; místo koukání na pohádky si celá rodina povídá)


2) Co máte rádi na Vánocích?

filmy, pohádky III

kapr II

dárky I

volno kvůli svátku I

sníh II

klid, rodinná pohoda III

zvyky

 


Comments