Stalo se‎ > ‎Stalo se v roce 2013‎ > ‎

Dva rody, hněv a Verona

přidáno: 6. 10. 2013 15:08, autor: Divadlo Osaďáček   [ aktualizováno 20. 10. 2013 7:13 ]

Romeo a Julie – pojem věčné lásky a jedné z nejslavnějších tragédií světa, od jednoho z největších spisovatelů vůbec. A právě pro tuto divadelní klasiku jsme se rozhodli. To už jste se možná někde dozvěděli. Okamžik, kdy vyjdeme s kůží na trh, se stále blíží, a tak se Vám pokusíme postupně stále více a více poodkrývat roušku...nebo spíše oponu tajemství, která naše dílo obestírá. 

Děj nás zavádí do města Verony, kde proti sobě soupeří rody Monteků a Kapuletů. Na plese Kapuletů se setkají jejich děti, Romeo a Julie, a bezmezně se do sebe zamilují. Ale osud jim nepřeje, neboť Romeo zabije Juliina bratrance Tybalta a je vyhnán z města. Julie pak musí čelit nechtěnému sňatku s hrabětem Parisem a proto její zpovědník, bratr Vavřinec, vymýšlí zoufalý plán – Julie bude předstírat vlastní smrt. Avšak dříve než se informace o plánu donese k Romeovi, doslechne se o Juliině „smrti“ od svého přítele. Závěrečná nesmrtelná scéna pak zobrazuje Romea, který se otrávil jedem, a Julii, která, když najde mrtvého Romea, si taktéž sáhne na život. 

Tento kus byl nesčetněkrát zpracován jak na jevištích divadel, od lokálních scén po národní divadla, tak v mnohých filmových adaptacích. Také byl přepsán jako balet, opera a dokonce i jako slavný muzikál s několika světovými premiérami. V neposlední řadě provází všechny studenty v hodinách Českého jazyka, od první třídy až po maturitu. 

Abychom nevytvářeli jen další z řady monotóních představení „Romea a Julie“, podívali jsme se na celou hru z jiné stránky, a tak vás na začátku listopadu čeká vskutku originální studentská študýrka. Poprvé jsme se sešli v únoru a od té doby usilovně pracujeme na každém detailu. Vše zaštiťuje Olga Muňoz, která svým odborným dohledem celý projekt vede. 

Jedná se o neobvyklou směsici klasického divadla, pantomimy, tanečních kreací a mnoha dalších, na první pohled možná nesmísitelných, prvků. Opatrně se snažíme Vám předestřít samotnou podstatu příběhu o nenávisti, jenž trvá napořád, a o lásce, která přetrvá i za hrob. 

Samozřejmě jsme divákům připravili mnoho milých překvapení i nečekaných žertů, proto vás všechny co nejsrdečněji zveme na toto ojedinělé představení. 

Tedy těšte se na nás v sobotu 9.11 a poté třeba na Manětínském divadelním podzimu. 

A nezapomeňte, že věčně bude srdce jímat znova žal Juliin a bolest Romeova. 

PS: Nechceme být tajemnější než hrad v Karpatech...jen se Vás snažíme připravit na to, že náš kus, co pro Vás chystáme, se nepodobá ničemu, co jste dosud mohli v podání Osaďáčku či Osady vidět. Není to normální hra...alespoň ne v zažitém slovasmyslu...a proto se nám stala výzvou, kterou je nemožné nepřijmout.Luisa Vodicová