Stalo se‎ > ‎Stalo se v roce 2013‎ > ‎

Katastrofa jménem Lomany

přidáno: 16. 9. 2013 15:18, autor: Divadlo Osaďáček   [ aktualizováno 17. 9. 2013 3:04 ]
V sobotu 14. 9. 2013 jsme jako loni navštívili paní Čihákovou na hájově Lipovka v Lomanech. Tentokráte jsme se za ní vypravili na akci Pozdní babí léto s naší pohádkou Kašpárek a Kopřivka. Ač šlo o štaci téměř rok plánovanou (v podstatě od naší loňské návštěvy), neobešla se bez komplikací. V podstatě se postupně zkazilo co jen mohlo.
Začalo to 14 dní před představením, kdy nám náš pohádkový Honza  oznámil, že nemůže hrát. Tak jsme ho operativně nahradili alternací - naší dobrou duší, která nám vždy vytrhla trn z paty, když bylo nejhůře - Karlem Šimůnkem. Ovšem ten několik dní před štací onemocněl a tak jsme dospěli k ještě nouzovějšímu řešení - Honzu bude hrát žena - naše Evčka. Ale co čert nechtěl - u Šimůnků se mezitím od bratra Káji nakazila naše kuchařka Hanička. Došlo tedy k dalšímu prohloubení nenadálé krize, kdy jsme nakonec Evčku Zajíců obsadili jako kuchařku a Kopřivka...chcete-li princezna Karolínka...si nakonec svého Honzu našla sama. Nemusela však chodit daleko - zmobilizovala bráchu Leoše. Ten, zaplaťpánbůh, nebyl proti. 
Tím ale naše personální nouze nekončila. Neměli jsme s sebou technika (tedy osobu svítící a zvučící :-)), nemohla přijet ani nápověda a režisérka v jedné osobě. Náš dvorní dopravce Pavel Čech měl také jiné plány a tak si za sebe také našel "alternaci" a kupodivu také v rodině - přímo svou maminku. Kromě Pavla nebylo ale k dispozici ani 16-ti místné auto, kterým běžně jezdíme, ale jen 8-mi místné. Tudíž jsme se museli dopravit ještě jedním autem na etapy.
Tak co, řekli byste, že už to stačilo a že nás pátek 13. a následující sobota 14. potrápili více než dost? Věřte, že my také...ale nebylo tomu tak.
Od cíle...tedy od úplného zastavení auta a započatí vykládání kulis...nás dělily sotva 2 metry, když se to stalo. Paní řidička si bohužel dostatečně nenadjela do úzkého prostoru mezi hájovnou a strmým svahem a pocuchala paní Čihákové roh střechy s dřevěnou lištou, několika eternitovými taškami a kusem okapu. 
Všichni se po tom všem už báli, co se ještě v pár chvílích do začátku představení stane, ale naštěstí nás už smůla opustila. Dokonce naštěstí v pořádku dorazila naše náhradní a na poslední chvíli sehnaná nápověda - sama paní ředitelka Osady - Renáta Michálková. Vzala s sebou i Honzu...tedy svého syna, nikoli pohádkového Honzu, aby nedošlo k mýlce :-)...který vše zdokumentoval.
Dost už ale bylo nářků v tomto článku a tak se raději přímo podívejte na směsici fotografií, jak vypadala zkouška v pátek 13.9. v aule, jak vypadalo samotné představení u malebné hájenky pod širým nebem den poté a jak dopadla střecha.
text: Petr Koza
foto: Honza Michálek, Alča Šípková