Stalo se‎ > ‎Stalo se v roce 2013‎ > ‎

Premiérový podzim plný překvapení

přidáno: 18. 11. 2013 5:43, autor: Divadlo Osaďáček   [ aktualizováno 20. 11. 2013 16:10 ]

R+J ‎(Manětín, foto: David Kratina)‎


Asi se ptáte, proč je letošní podzim pro nás překvapujícím...možná spíše až šokujícím. Premiéru naší nové hry hry R+J (na motivy Romea a Julie W. Shakespeara) jsme přeci plánovali už od prázdnin a o naší činnosti Vás informujeme průběžně už měsíce. To je pravda. Ale stalo se něco, co by nás ještě před nedávnem ani ve snu nenapadlo.
První šok se dostavil na generálce 19. října. Ještě pár dní předem vypadalo představení příšerně, polovina věcí byla napůl hotová, nic nebylo takové, jaké mělo být. Jen s velkými obavami jsme předstoupili před úzký okruh diváků pozvaných na generálku...a doufali jsme, že po nás nebudou házet rajčata. Čekali bychom snad všechno, jen ne to, že publikum rozpláčeme a emocionálně rozložíme. Napřed jsme dokonce mysleli, že jde o jakousi reakci ze soucitu, aby nám nebylo líto, že jsme věnovali tři čtvrtě roku příprav něčemu, co nestojí za nic. Slzy se ale zdály být opravdové a my nevycházeli z úžasu.

Pak přišel den D, premiéra P a s ní další šok Š. Zprvu jsme se obávali, aby vůbec někdo přišel - obecně totiž platí, že lidé se raději bezstarostně baví, než chodí na klasické tragedie. V našem případě byla obava z prázdného hlediště podpořena ještě faktem, že jsme toho z klasiky moc nenechali...scénář jsme proškrtali a pojali úplně jinak...moderně. A to také mnoho lidí úplně dobře nepřijímá.
Už pár dní po vyvěšení plakátů, zahájení propagace na webu a pozvání známých a blízkých jsme se ale nestačili divit, jak velká vlna zájmu se zvedla. Z toho důvodu jsme museli přistoupit k rezervaci míst, která ale netrvala dlouho - za 2 dny od spuštění byla kapacita všech 80 sedadel hlediště vyčerpána.

Velice nás mrzí, že jsme museli některé poslat domů, ale nemohli jsme jinak. Aby se "dostalo na všechny", rozhodli jsme se hru reprízovat do konce roku ještě jednou - a to 7. 12. 2013 v 19:00 opět v Divadle Horní Bříza. Pokud byste se chtěli zúčastnit, můžete si místo rezervovat již nyní přímo ZDE.

Mohlo by se zdát, že tím avizovaný příval premiér a šoků končí...ale není to tak. Další premiérové okamžiky a překvapení nám nachystal v hojné míře Manětín (tedy přesněji tradiční přehlídka Manětínský divadelní podzim). Poprvé jsme zde hráli mimo naše domovské divadlo, o tom jsme pochopitelně věděli dopředu, ale poprvé jsme zažili potlesk ve stoje a slzy v očích všech...bez rozdílu pohlaví.
Nikdy nezapomenu na ten okamžik, jak vstupujeme na forbínu, za bouřlivého potlesku se ukláníme, lidé s vlhkýma očima si stoupají, dostáváme růže, diplom, nikdo není schopen slova...těžko se to popisuje a možná i chápe. Nejen, že jsme poprvé zažili potlesk ve stoje, ale zažili jsme ho zrovna v Manětíně...takové oblastní Mece divadla...kde je jedno z nejkritičtějších, ale zároveň nejvděčnějších publik. Sice je to už pár dní, ale i tak při psaní těchto řádků jsem zas na měkko. Děkujeme! Děkujeme publiku v Horní Bříze i Manětíně za to, že nás podpořilo a ocenilo...i přes to, že jsme ho nemálo emocionálně rozhodili :-).
A nesmím v žádném případě zapomenout poděkovat naší Olí - bez které by nic podobného nevzniklo. Děkujeme, žes  nám  odtajnila jednu z cest, která se těžko hledá a vyšlapává, zato je krásná, tajemná, plná nástrah...se kterými když si člověk poradí, je zas o kus dál, plný silného pocitu, s otevřenou hlavou a možností vidět svět jinak, po svém. Jen díky Tobě jsme zažili jeden z nejpřekvapivějších a nejsilnějších víkendů a jen díky Tobě bude věčně srdce jímat znova žal Juliin a bolest Romeova.


Trocha sentimentu nejen nad Manětínem...

R+J v reportáži TV OSADAPetr Koza