Stalo se‎ > ‎Stalo se v roce 2013‎ > ‎

Speciální prohlídka rozestavěného divadla

přidáno: 14. 10. 2013 5:09, autor: Divadlo Osaďáček   [ aktualizováno 14. 10. 2013 13:45 ]
V sobotu 12. 10. 2013 proběhly prohlídky rozestavěné budovy nového divadla (vedle Plazy). Celkem vyšlo 6 prohlídek (od 9 do 14 hodin, každou celou hodinu jedna). Jak asi tušíte, díky enormnímu zájmu bylo velice obtížné se na tuto unikátní záležitost dostat. Dle mých hrubých propočtů už po 3 minutách od otevření infocentra města Plzně byly telefonicky, mailem či osobně zarezervovány celé 3 prohlídky. Proto ti, kterým se podařilo do kolonky rezervačních archů dostat, můžou mít opravdu velkou radost. 
Teď už ale k samotné prohlídce. Jelikož je internet plný fotografií, zaměřím se spíše na komentář a jakousi stručnou foto-textovou reprízu celé prohlídky. Zde si dovolím poslední poznámku - i přes to, že jsem fotil, kvalita pořízených fotografií není kvůli velkému šeru příliš valná. Dovolím si proto párkrát čerpat z fotogalerie Plzeňského deníku.
Nuže, pojďme na to.
1) Pohled z přední strany (z Přemyslovy ul.). Můžete vidět 2 výtahové šachty k budoucímu foyers, které se bude nacházet v 1. patře. Mezi šachtami uprostřed se bude bar, kde se bude možno občerstvit stejně jako ve stávajícím komorním divadle. 


2) Schody do foyers v 1. patře. Vlevo a vpravo po stranách schodiště jsou již uváděné výtahové šachty.


3) Prohlídku jsme ale začali v zadní části divadla - u vznikajícího parkoviště pro zaměstnance blízko Pekla. Fotografie ukazuje technický (služební) vchod, v zadní části fotografie budou šatny, v přední sociální zařízení.


4) Nad uvedeným přízemním prostorem se nachází malý sál...něco jako divadlo V Klubu ve stávajícím komorním divadle. 


5) Chodba 1. patra části "zaměstnanecko-služební". Nachází se tu šatny herců, nápověd, kanceláře, odpočívárny...  


6) Jedna z budoucích šaten-maskéren (pro 6 herců).


7) Spojovací lávky (v budoucnu prosklená) mezi budovou samotného divadla (a tedy prostor pro diváky) a "zaměstnanecko-služební" budovou.


8) Budoucí restaurace v přízemí ("v klínu" mezi dvěma částmi budov; celkem bude v budově 1 restaurace otevřená stále, 1 bar a 1 bufet).

9) "Zaměstnanecko-služební" budova focená ze spojovací lávky.


10) Vchod do hlediště.


11) Hlediště z blízka...omlouvám se za nízkou kvalitu. Světlý prostor na konci černého prostoru je budoucí prostor jeviště.


12) Jeviště hlavní scény - vpředu točna, v zadní části můžete kukátkem vidět hlediště...prostor plný lešení, zatím v podobě šikmé plochy. (Hlediště bude pouhá kaskáda, bez výklenků, balkonů, loží.)


13) Pohled do přední části jeviště - vzniká zde důmyslný systém hydraulických stolů, na které v předu naváže orchestřiště. To má plánovanou větší kapacitu než Velké divadlo (bude mít místo pro 70 hudebníků, Velké divadlo má jen 50 => nové divadlo umožní vznik inscenací oper, které byly kvůli kapacitě orchestřiště dosud pouze "na papíře".). Vše je zároveň koncipováno tak, aby byla co největší blízkost a bezprostřednost mezi divákem a hercem - čím méně hran a předělů mezi jevištěm a hledištěm, tím lépe - a tím se řídili i návrhy architektů. Skloubit ale tento čím dál častěji se objevující požadavek režisérů s bezpečností a zabezpečením divadla byl prý oříšek. Jak se to povedlo se můžeme společně přesvědčit už 2.  9. 2014 na slavnostním otevření.


14) Na úplný závěr ještě jedna fotografie, na které je asi nejlépe (i když ne úplně) vidět celý "komín" jeviště. Na fotografii níže je vidět pouze horní část - od roviny hlediště ke stropu. Ovšem ode  dna v podzemí až po strop, ke kterému se budou vytahovat velké dekorace, měří přes 20 metrů.PS: Vzpomněl jsem si ještě na jednu zajímavost. Kromě hydraulických stolů, které budou tvořit celý povrch jeviště a které můžete znát z Velkého divadla (lze z nich vytvarovat takřka jakýkoli povrch, výškové rozdíly, výtahy, místnosti, ...) budou po obvodu i malé "stolky" které se budou moci vertikálně pohybovat jen o 20 cm a budou při poloze "dole" nabíjeny. Po vysunutí zespodu z nabíječky se rozjedou na kolečkách rovnou na jeviště. Takových stolů bude prý 6 a velmi rychle, přesně a pohodlně se tak provede i rozsáhlejší změna poměrně velkých dekorací. Kulisy a jiné potřebné předměty prostě na jeviště přijedou z boku :-)