Stalo se‎ > ‎Stalo se v roce 2013‎ > ‎

Velká revoluce - francouzská? Osaďáčková!

přidáno: 13. 4. 2013 3:03, autor: Divadlo Osaďáček   [ aktualizováno 13. 4. 2013 5:06 ]
Psal se rok 1789, červenec, čtrnáctého přesně a francouszkému lidu došla trpělivost s tamní vládou. Vtrhli do ulic a zaútočili na Bastilu, symbol královské moci – ačkoli v té době bylo přítomno skutečně jen pár vězňů, jedním z nich byl i jakýsi šílený angličan. Ale zprávy se rychle roznesly a téměř přes noc si Francie vyhlásila republiku a na Náměstí Svornosti vyrostla zbrusu nová gilotina, na níž krátce poté ztratil hlavu král – a tím byla Revoluci nasazena koruna… 
Ale byl to ojedinělý případ? Ale kdež! Historie se zopakovala… Na Manětínském divadelním podzimu 2012! 
Nebyl to lid francouzský, ale několik dobrovolníků, potřeštěné mládeže, ježto byli tak laskaví a pomohli mi se školním projektem o Velké francouzské revoluci. Nedobíjela se Bastila, ale zámecká zahrada a naštěstí naše hlava korunovaná, paní režisérka, si hlavu zachovala.
Po odehrání představení Kašpárek a Kopřivka, které bylo velice dramatické, jsme vyrazili „do ulic“ v ručně vyráběných vlaječkách, s kokardami na prsou a začaly se snímat scény – pár snímků tady, pak zase tímhle a všechno vypadalo zmateně – než se všechno spojilo v celek, naplňující mou vizi. 
Určitě si moji drazí „Francouzi“ mysleli, že takhle to nikam nepůjde, ale troufám si říci, že opak je pravdou. Nakonec: posuďte sami!

za revolucionáře Luisa Vodicová