Stalo se‎ > ‎Stalo se v roce 2013‎ > ‎

V Konventu jako doma

přidáno: 19. 8. 2013 14:29, autor: Divadlo Osaďáček   [ aktualizováno 19. 8. 2013 14:41 ]
Cisterciácký klášter v Plasích se stává cílem našich cest stále častěji a častěji. Považte sami. Ještě v roce 2010 jsme o konventu takřka  nic nevěděli. Již následující rok jsme sem ale několikrát zavítali kvůli realizaci prvních nočních prohlídek s Osadou. V roce 2012 byly nočky již jakousi samozřejmostí, ke které jsme přihodili jednu prázdninovou detektivní prohlídku bez průvodce, která byla a je součástí akce "Nocí ke hvězdám Santiniho Aichela". Letos jsme opět nezapomněli na "upgrade". Absolvovali jsme vše již jmenované a navíc ještě unikátní vyhledávanou prohlídku vodního a vzdušníkového systému, která probíhá v mimořádných termínech (pokud mě paměť neklame - většinou jen 1-2 x ročně). Tím ale události a akce osadně-konventního charakteru nekončí! Letos došlo poprvé také k přímému personálnímu propojení. Naše paní režisérka Eva Zajícová se stala oficiálně průvodkyní Národního památkového ústavu právě v plaském klášteře. A abychom ji  trošku oplatili její režisérskou práci, v úterý 19.8. část Osaďáčku navštíví v 9 hodin dopoledne právě její prohlídku. Evo, těš se, teď budeš jednou ty pod naším drobnohledem >:-D.

Pokud jste se dosud neztratili ve změti akcí, ukláním se před Vámi. Pro jistotu ještě zopakuji i názorně s fotkami to, co jsme v Plasích letos podstoupili.

1) Cisterciácké noci s Osadou - o nich si toho můžete najít dost a dost na našem a především osadním webu www.divadloosada.cz


2) Prohlídka vodního a vzdušníkového systému - prohlídka vždy hodně dlouho dopředu obsazená. Jde o komentovanou prohlídku s průvodcem, helmou na hlavě a baterkou v ruce, při které se prochází jinak nepřístupné šachty, chodby a kanály, které zajišťují správný pohyb vzduchu a vody po konventní budově i pod ní, aby mohla existovat ve své krásné podobě dál a dál. 
Nemáme moc vypovídajících fotek a tak Vám ukážeme aspoň jednu jen pro nástin atmosféry.3) Nocí ke hvězdám Santiniho Aichela - také zvláštní prohlídka, která je tentokrát bez průvodce. V praxi jde o pobíhání po celém klášteře a hledání otázek, hádanek a úkolů souvisejících s budovou konventu. Ty se řeší, hledají odpovědi a zanášejí dle instrukcí do předtištěných okének papírku, který dostanete ke vstupence. Pokud je člověk úspěšný, vyjde mu většinou část citátu opět související s klášterem a architektem Aichelem. To ale není vše :-) za své úsilí dostanete odznáček a vstup zdarma do kláštera Kladruby, který je také spojen silně s jménem Santini Aichel.
Jako loni jsme i letos byli prostě dobří a jeli ještě tentýž den...nebo spíš noc...do Kladrub. Oproti loňsku jsme ale přijeli brzo a měli na doluštění druhé části citátu ve zdejším kostele dostatek času. To lze poznat i z fotografie, kde jsou všechny luštěnky i jeden luštěnec krásní, upravení a hlavně nespocení :-) (foto níže z kostela v Kladrubech...pro zajímavost hvězda, kterou můžete vidět na fotografii vpravo dole, ukazuje přesně střed kostela)

text Petr Koza
foto Eva Zajícová ml.