Stalo se‎ > ‎Stalo se v roce 2013‎ > ‎

Živý betlém - poprvé v Horní Bříze

přidáno: 7. 12. 2013 7:04, autor: Divadlo Osaďáček   [ aktualizováno 7. 12. 2013 7:05 ]
Přinášíme rozhovor, který poskytla Luisa Vodicová alias Marie Kultuře v HB

Kultura HB:

Jak jste se k něčemu takovému dostali?

Luisa:
Už vloni nás oslovil pan ředitel Čása, zda bychom neměli chuť vytvořit při rozsvícení vánoční stromku betlém. Z důvodu nedostatku času jsme ale nápad zrealizovali až letos. 

Kultura HB:
Takže jste si prostě řekli, proč ne, a bylo to?

Luisa:
V zásadě ano. Kdo nás zná, tak jistě ví, že se rádi hrneme do nepoznaných vod a protože Vánoce mají rádi všichni, tak jsme to pojali jako milou výzvu.

Kultura HB:
Proč zrovna klasický živý Betlém? Jistě existuje mnoho pojetí.

Luisa: 
To sice ano, ale tradice Betlémů v Čechách sahá do daleké historie, proto jsme se rozhodli ztvárnit právě tuto scénu tak, jak jsme ji ztvárnili. Navíc, při tradičním rozsvěcení vánočního stromečku v Horní Bříze byla absence jakéhokoliv Bétléma docela citelná – jedná se, přeci jen, o první krok k Vánocům a právě narození Ježíška by při něm rozhodně nemohlo chybět. Sice k mnoha věcem přistupujeme moderně a inovativně…ovšem dle nás je dobré tomuto krásnému výjevu zachovat klasickou podobu.

Kultura HB:
Kolik osob se tak přibližně podílí na přípravě?

Luisa:
Přesně tři.

Kultura HB:
A to jste si vyráběli všechno sami?!

Luisa: Ano. Od jesliček, přes kostýmy až k hvězdě. Tedy, panenku Ježíška jsme si půjčili, stejně jako jsme dostali půjčené lešení, na němž jsme stáli. Tímto děkujeme technickým službám města.

Kultura HB:
A jesličky, kostýmy... ?

Luisa:
Vyrobené doma – jesle naším andělem a kostýmy mnou.

Kultura HB:
Co vás inspirovalo při výrobě kostýmů?

Luisa:
Tak různě... především staré obrazy madon a pak fotky jiných živých Betlémů. Ale na celkovém výsledku jsme se shodli sami a nedělali jsme nic podle předlohy.

Kultura HB:
A který kostým byl nejtěžší?

Luisa:
Zcela jednoznačně anděl. Dokonce se dá říci, že do posledního okamžiku jsme nevěděli, jak bude vypadat. O křídlech jsme věděli jen tolik, že budou, svatozář jsme dodělávali v ten den a s parukou to byl vlastně takový spontánní nápad.

Kultura HB:
Trvá dlouho takovou akcičku připravit?

Luisa:
Tak samozřejmě závisí na množství dostupného alkoholu...  jen žertuji. Měli jsme samozřejmě informativní schůzku, ale většinu věci jsme řešili přes počítač, koho co kdy napadlo - takže přesný čas by šel určit stěží.

Kultura HB:
Bylo těžké domluvit se, kdo jakou postavu ztvární?

Luisa:
Vlastně ani ne. Nejprve se sešli dobrovolníci a když jsme viděli, v jaké jsme skladbě, dělení rolí bylo docela snadná záležitost 

Kultura HB:
A ani rozhodování se mezi Josefem a andělem?

Luisa:
On tam anděl původně být ani neměl. Honza chtěl dělat malého Ježíška:-), ale situace dopadla, jak jste mohli vidět. Ono je to tak i lepší.

Kultura HB:
Možná, že je to jen rejpal ve mě, kdo se teď ptá, ale i tak: Proč ve vašem betlému nebyla zvířátka?

Luisa:
Tak to je složitější. Především jsme měli dost co dělat jen s tím, co jsme udělali. Jenom práce na hvězdě nám zabrala asi tři, čtyři hodiny, takže detailní zvířátka bychom nestihli. Navíc jsme nevěděli, jak přesně bude prostorově řešen a také jsme nemohli odhadnout, jak moc na nás publikum bude reagovat.

Kultura HB:
A co nějaká živá?

Luisa:
Jeden by řekl, že tři živé postavy by měli na doplnění vánoční nálady stačit.

Kultura HB:
Pravda. A co vyhlídky do budoucna? Hodláte založit tradici, nebo je to jenom jednorázová akce?

Luisa: 
Samozřejmě bychom tradici rádi založili. Už jich několik máme: Betlémské světlo nebo Krkavcoklání. Ale uvidíme, jak se to podaří.

Kultura HB:
A nějaké ambice na rozšíření nebo změnu scénky máte?

Luisa:
Co se textu týče, tak to je zatím tajemství. Budete muset přijít příští rok, abyste všechno viděli na vlastní oči. Snad ale nevadí, když doplním, že do příště bychom rádi přidali tři krále, nebo nějaké pastušky... Pokud bude na lešení ještě místo.

Kultura HB: 
Určitě máte zkušenosti s hraním divadla, ale už jste někdy hráli podobné krátké scénky?

Luisa: 
Pravidelní čtenáři našeho webu a naši nejoddanější diváci si jistě vzpomenou na krátký výstup při výročí statku a hájenky v Lomanech, nebo třeba na otevření naučné stezky do Španěl – to byly scénky podobného charakteru.

Kultura HB:
A něco s vánoční tématikou? Kromě vašich Vánočních kabaretů.

Luisa:
S vánoční tematikou mě napadá snad jen Betlémské světlo…které však není o hraní. A letos vlastně také prvně pomoc Sokolům při Mikulášské besídce. A vůbec, najít je nás možné kdekoliv, kde se můžeme obléci do bláznivých kostýmů a jít se vyřádit před lidmi 

Kultura HB: 
To by měla být základní charakterová vlastnost každého ochotníka  Ale předpokládám, že i u betléma jste zažili mnoho veselých okamžiků. Jste ochotni se o ně podělit? Respektive, je některé z nich možné prezentovat na veřejnosti?

Luisa:
Jistěže... vlastně ten nejkouzelnější faktor je náhodný nápad. Jako když někdo koupí paruku a tu použijete aniž jste to tak chtěli - tak z toho máte vtip. A vycházející hvězda, to celé vzniklo až během stavby scény, takže asi hodinu před samotným rozsvěcením.

Kultura HB:
To je dost těsný časový úsek

Luisa:
Ono celé představení bylo časově náročné. Na oblékání jsme měli pouhých deset minut...

Kultura HB:
A to jste stihli?

Luisa:
Když vás tlačí čas, tak teprve zjistíte, co ve vás vlastně je. Ale i tak si neodpustíte všemožné poznámky, kterými se bavíte, když utíkáte ze schodů, abyste vůbec stihli vlastní scénku…a ještě si naposledy čtete text 

Kultura HB:
Tak hlavně že jste vše stihli a nic si při tom neudělali Děkuji za rozhovor, už se těším na vaší další akci – Betlémské světlo. Snad i čtenáři si přijdou v pondělí 23. 12. pro plamínek z Betléma.

(foto: Václav Šaroch)