Stalo se‎ > ‎Stalo se v roce 2014‎ > ‎

Loučení s Kašpárkem a Kopřivkou

přidáno: 17. 6. 2014 12:55, autor: Divadlo Osaďáček   [ aktualizováno 17. 6. 2014 13:02 ]
Derniéra je pro všechny herce důležité představení. Je to moment, kdy všechny naučené repliky, přeřeky i žerty ze zkoušek mohou uplatnit na jevišti. A když se sejde banda dostatečně potrhlých herců, tak rádi zajdou ještě dál než jen k drobným vtípkům. Například mohou trochu více pozměnit role, což je právě náš případ.

Celým představením nás provázel Daniel Nekonečný, Honzík bojoval v Iráku, namísto kouzelného dědečka z hlubin dějin přišel sám Pythágoras a královský oběd se podával ve zkumavkách, kouřilo se z něj a hrozil výbuchem. Kopřivka vyskočila ze dvacátých let a její rodiče se ukázali být párem plným protikladů: král Lucifer I., vládce pekel, s královnou Andělou I., panovnicí nebes. Únos královské dcerky pak zařídili mafiáni Koulibouch a Utrhnos, méně známí bratranci Al Capona. Ti ji sice prodali čarodějnici Pedikole, ale ta si vzala kouzelníka Pedikůra a krátce nato zemřela při nehodě, v níž figuroval zlatý knoflík a starý havran, takže na jevišti jste mohli potkat jen nešťastného vdovce. Divácky největší úspěch sklízela Rusalka, která by svou vrzavou fistulí mohla poškrábat sklo a její něžná figura odpovídala zápasníkovi střední váhy. Ale nakonec, aby jí nebylo smutno, dostala bikiny a koupaliště, takže ji možná v létě potkáte znova ;)

V neděli 15. 6. jsme hráli 2 představení po sobě, ale každé bylo trochu jiné, neboť jsme se scénáře příliš nedrželi. Proto jsme diskutovali nejen o tom, co má Kopřivka v šátku. Vepřové nebo hovězí, grilované, pečené nebo smažené, na zázvoru nebo na tymiánu… co na tom, že měla původně nést vypečené buchty. Hlavně že všechno dobře dopadlo a Honza se nakonec stal královnou. 
Bavili se jak herci, tak diváci, a co je důležité, všichni odcházeli se slzami smíchu v očích. To svědčí o tom, že se nenaplnily obavy, aby nebyla naše nová verze moc zvrhlá a diváci neutekli. Nebo je tu druhá možnost, že pohádka byla zvrhlá, ale diváci o nic méně. Ať už tak nebo tak, na tohle vyřazení dva roky hrané pohádky z repertoáru jen tak nezapomeneme... nejen kvůli videozáznamu.


Luisa Vodicová