Stalo se‎ > ‎Stalo se v roce 2015‎ > ‎

Máj před branami Šumavy

přidáno: 22. 3. 2015 16:42, autor: Divadlo Osaďáček   [ aktualizováno 25. 3. 2015 10:02 ]
Nebojte se, nebudeme rozebírat nějakou environmentální nebo meteorologickou anomálii. Ostatně venku to na květen vůbec nevypadá... natož tak v šumavských hvozdech. Řeč bude o naší hře Má J., se kterou jsme o víkendu (20. -  23.3.) vyrazili na přehlídku Poezie na rynku, která se konala jako již tradičně v Klatovech - mnohým to známých jako brána Šumavy.
Na jmenovanou přehlídku jsme vyrazili poprvé. A proč? Důvod je prostý - poprvé se v naše repertoáru objevila hra vycházející z motivů básně. Zapadá tedy dokonale do kategorie "divadlo poezie", pro kterou je celá přehlídka určena. Zajímavou informací je také to, že šlo v podstatě o druhou premiéru. Hra byla totiž po své listopadové premiéře ještě poupravena.
Dle diváků, kteří mohou provést srovnání před a po, úpravy hru pozvedly, oživily a vůbec hře prospěly. Proto nás mrzí, že jsme hru nedokázali zahrát v běžném tempu a kondici, jelikož nás hned ze začátku potkalo několik drobnějších zaškobrtnutí, která však stačila na to, aby nás rozhodila a další pro herce nemilé chvíle na sebe nenechaly dlouho čekat. Problémů jsme se dočkali i v místech, kde k nim nikdy nedocházelo, což nás znervóznilo ještě více, a hra začínala připomínat soukolí, do kterého se sype písek. Na podobné události máme na přehlídkách bohužel "štěstí" opakovaně, ale co se dá dělat. Ať si to přiznáváme a uvědomujeme nebo ne, přehlídky přinášejí větší tlak a trému a to se zákonitě někde projeví. Jen to je někdy více a někdy méně. 
Náš nedobrý pocit byl k našemu podivu odstraněn při hodnocení odbornou porotou. Místo silné kritiky jsme se dočkali ocenění za prolínání více kulturních rovin přes sebe (báseň, drama, tanec, kreslení a hudba). Vyzdviženo bylo také to, že hudba i obraz vznikaly přímo na scéně, fyzicky, rukama herců. Reprodukovaná hudba by prý k Máji vůbec neseděla tak, jako živý zpěv. Na druhou stranu je hra svou uměleckou členitostí náročná a občas to skřípe - nejde zvládat na 100% více uměleckých projevů kupených na sebe a nebo v rychlém sledu za sebe. Vyslechli jsme si i několik praktických konkrétních připomínek, se kterými budeme dále pracovat a snad MáJ. posuneme zase o něco blíže dokonalosti.
Když opustíme naši hru a její hodnocení - velmi přínosná pro nás byla přehlídka jako celek. Setkali jsme se s hrami a soubory, které se v oblasti, do které jsme teprve vkročili, pohybují mnoho let, a tak jsme čerpali nápady a inspiraci celý víkend. 
Jen co si odpočineme, vrhneme se na Má J. znovu a budeme se snažit, abychom s ním na další přehlídku, která nás čeká již brzy (v Plasích 10. - 12.4.), vyrazili v co nejlepší kondici.

PS: Až po napsání článku jsem zjistil, že jsme byli jediným "úplně amatérským" souborem, který se přehlídky zúčastnil. Všechna ostatní představení vznikla na Základních uměleckých školách. Velká část souborů má navíc mnohaleté (i více než desetileté) zkušenosti. 
Jelikož s Mladou Sadou začínáme teprve svůj 3. rok existence a Má J. je úplně prvním představením žánru divadla poezie, může nás vesměs pozitivní hodnocení poroty těšit o to více.Petr Koza