Stalo se‎ > ‎Stalo se v roce 2016‎ > ‎

Šifra mistra Leonarda po západočesku

přidáno: 12. 8. 2016 14:54, autor: Divadlo Osaďáček   [ aktualizováno 12. 8. 2016 14:54 ]
Pravidelné čtenáře jistě ani jedna z následujících zpráv nepřekvapí:

Oblékli jsme ne do netradičních kostýmů a převleků, jeli jsme do kláštera na Monastýrování a závodili jsme jako malé děti.

Neslyšeli jste o Monastýrování? Nevadí, hned vše vysvětlím. „Monastýrování aneb nocí ke hvězdám“ je tradičně pořádaná akce klášterem v Kladrubech a v Plasách, kde máte šanci si ve večerních hodinách projít tamní prostory a vyluštit si tajenku s důležitou zprávou. Indicie jsou schované na různých místech a donutí si vás všimnout takových detailů, jako kolik svícnů je v chórových lavicích, či která freska na chodbě je nejmladší. Prostě musíte přemýšlet o tom co vidíte :)

Letos se nově připojil i klášter premonstrátů v Teplé. To je sice dobrá zpráva pro všechny milovníky kulturních památek, nicméně způsobilo to zmizení druhé poloviny názvu akce – o Teplou se zasadil Dietzenhofer, student (našeho oblíbeného) Santiniho Aichela a tak se z ‚Nocí ke hvězdám Jana Blažeje Santiniho Aichela stalo jen ‚Nocí ke hvězdám‘. Ovšem podívaná na klášter v Teplé rozhodně za těch několik slůvek stojí.

Začínali jsme v Plasích, kde jsme již hodinu před začátkem akce lomcovali klikou a dožadovali se vstupu. Nepomohlo to, ale cítili jsme se lépe. Na celou akci jsme totiž měli přísný časový rozpis, protože jsme se rozhodli provést neproveditelné: sjet a vyluštit všechny tři kláštery za jeden večer. A v maskách, dokonce.

Letos jsme se rozhodli další návštěvníky neděsit loňskými hábity mnichů (navíc v zcela necisterciácké barvě) a tak jste včera mohli potkat vzducholoď, plavce s rukávky, disco-krále 1975, tureckého věštce, spáče v županu, slečnu s medvídkem, zajíce se svetrem se zajícem se svetrem, žížalovou šálu a nebo culíkatou dámu. Pro lepší představu doporučujeme prohlédnout si fotky – ale pozor, jsou jen pro silné nátury ;)

Hvězdy nám letos přály, a v Plasích jsme byli hotovi s tajenkou bleskovou rychlostí. Tedy, jedna skupina tajenku vyluštila, ta druhá popocházela zmateně sem a tam a vůbec se tvářila, jako kdyby v Plasích nikdy nebyla. Ale když se vítězové přestali posmívat, tak jsme spojili síly a dohromady se dostali ke sladkému úspěchu.

Pak následoval rychlý přesun do Teplé. Tam jsme si sundali část masek, neboť na šílenství našeho kalibru tam nejsou zvyklí, alespoň zatím ne. V Teplé se oba nepřátelské rody spojily již od začátku a společně jsme kód rozlouskli.

Nakonec jsme se (sami nevěříce svému štěstí) dostali zavčas do Kladrub, kde následovala tradiční prohlídka konventu před samotným luštěním. Veteráni této akce již společně se slečnou průvodkyní odříkávali sáhodlouhé pasáže informací a dopředu se smáli jednomu ošklivému šlechtici. Nakonec jsme vešli do kostela Nanebevzetí Panny Marie, kde jsme vyluštili i poslední část tajenky a zjistili tak, co se nám to letos vlastně snažili kláštery prozradit.

Chtěli byste vědět jaké tajemství se střeží tak dobře, že bylo rozděleno na tři části a pro vyluštění všech musíte být mazanější než Sherlock Holmes a Hercule Poirot dohromady? Opravdu? Tak šup šup na příští ročník Monastýrování! O akci se včas dozvíte z našeho webu.

text: Luisa Vodicová
foto: Hroznatova akademie